כאבים בצוואר

יש לכם כאבי צוואר? טווח התנועה שלכם פחת?
שלום וברוכים הבאים למאה שלנו…
מרבית האנשים מאבדים טווח תנועה רציני בצוואר בגיל 50 פלוס ויש שמאבדים את זה הרבה קודם לכן. אובדן טווח תנועה וכאבים לוקחים זמן רב וקורים לאט עד שהם מגיעים לנקודה קריטית של כאב ומגבלת תנועה.
כל הנושא הזה הרבה יותר נפוץ ב-20 השנים האחרונות בגלל השימוש שלנו (הלא נכון) בטלפונים סלולריים ומחשבים.
אז מה? הכל אבוד?, לא, בכלל לא.
במאמר זה אתאר בצורה הגיונית ביותר את התהליך בו הצוואר מאבד לאט את טווחי התנועה, נתפס והלחץ על הדיסקים גובר עד לפריצות דיסק צאווריות. אתאר איך מפרקים תבניות תנועה ובונים מחדש צוואר ללא כאבים עם טווח תנועה מלא. גם אלמד פה כמה דברים בסיסיים שאנו צריכים לעשות כדי לתחזק ולשמר צוואר נפלא לשנים הבאות.

אז בואו נתחיל:

קודם כל חשוב להבין שהצוואר לא עומד לבדו… מה זאת אומרת?
אם יש לכם כאבי צוואר זה אומר שבעיות אחרות קרו בדרך… והן מופיעות עכשיו בצוואר.

אני באמת רוצה שתפסיקו לחשוב על הצוואר כיחידה נפרדת ותבינו שהצוואר הוא חלק יחידי בשרשרת של מקומות בגוף.  החל מהיד, אמה, זרוע, כתף, צוואר ושוב לצד השני דרך הכתף, זרוע, אמה, יד…

כך אני בודק בן אדם שמגיע אלי עם תלונות על כאבי צוואר. אני בודק הדבקויות בפאשיה של האמה, זרוע, כתף וצוואר.

הדבקיות של פאשיה זה בעיקר הדרך שבה אני עובד לשחרור כאבים.  ככל שאנו מרבים לעשות תנועה מסויימת, וזה יכול להיות פשוט רכינת הראש קדימה כדי לעבוד על הסמרטפון שלנו, זה יוצר הידבקויות של רקמות מחברות (פאשיה). תחילה זה נעשה כדי לתמוך במשקל הראש המוטה קדימה, אך לאט תנועה זו נהפכת מקובעת בגוף…

ע״י הדבקות של פאשיה באזור. תבניות ההדבקיות הללו נתמכות בגוף לאורך אזורים רבים לדוגמא פה: דרך הכתף, זרוע, אמה ויד.

ישנו גם הנושא של השריר הגדול שעובד כנגד השריר הקטן. זו מטאפורה כמובן, אבל למה שאני מתכוון הוא חוסר האיזון השרירי בחגורת הכתפיים שהוא עובדה קיימת…שרירי בית החזה, הפקטוראליס הם גדולים יותר ועבים יותר מהשרירים באחרית הגב: שרירי הרומבואידים, טרפזיוס, שהם יותר קטנים והרבה יותר דקים. אותו שימוש קלוקל בטלפון הסולארי והמחשב בצורה רפטטיבית, שחוזרת על עצמה, יוצרת בעיות צאוור וכתפיים רבות.
לדוגמא: אותן כתפיים רכונות קדימה והראש מוטה קדימה שעות על גבי שעות של שימוש בטלפון סלולארי ומחשב. רוב כאבי הצוואר מורגשים באחרית הצוואר וכולם מיחלים שיעשו להם מסאג ״שם מאחור״…אבל הבעיה האמיתית נמצאת בקדמת בית החזה והצוואר. פה הפאשיה מתקצרת בכתפיים ומעגלת אותם קדימה, הראש נמשך קדימה ומקצר את הפאשיה של קדמת הצוואר… וזה יוצר את אותו מתח מוכר באחרית הצוואר ובין השכמות… אותו מתח שמבקש עיסוי. מכיוון ששם לא הבעיה, עיסוי שכזה עוזר רק למספר שעות כי הוא עוזר בסירקולציה של האזור ומביא דם חדש. בגלל חוסר האיזון בפאשיה, זאת אומרת ההתקצרות מקדימה של השרירים הגדולים יותר, אותו כאב צוואר מעיק, אותו סכין שתקוע בין השכמות, תמיד חוזרים ויוצרים כאבים כרוניים.

הטיפול:
אני בודק טווח תנועה מלא בצוואר. לאחר שאיפיינתי את בעיות טווח התנועה בצוואר אפשר להתחיל לעבוד על תיקון.
כדי להוריד את המתח מהצוואר אני מתחיל במקום הרחוק ביותר: כפות הידיים, אני משחרר הדבקויות בכפות הידיים, אמה, זרוע, כתף ואז לצד השני של הגוף באותו אופן. בכל ביקור נוסף אני מגיע לעומק גדול יותר ברקמות עד לחופש הרצוי. אחרי שסיימתי בכתפיים אני עובר לטפל בצוואר עם מטרה ברורה של הרחבת טווח התנועה. כל אדם מציג בעיות קצת אחרת, ואני מתאים את הטיפול אישית.
בד״כ אני עוזר לפתור את בעיות הצוואר תוך 6 טיפולים ושעורי בית. כשמגיעים לטיפול ה-6 אני בודק עם הקליינט ואנחנו מחליטים ביחד אם מכאן הוא יכול להמשיך לבדו עם שעורי הבית או שצריך עוד כמה טיפולים.

צרו קשר לקביעת טיפול

דילוג לתוכן