דורבנים

מהם דורבנים

מבחינת כאב הם מופיעים בקדמת העקב ומופיעים בד״כ אחרי שקמים משינה ובמקרים חריפים יותר הם גם כואבים כשקמים מישיבה ממושכת או לאחר הליכה. פיזיולוגית, זהו קרע ברצועת הפלנטר פאשיהבתחתית הרגל שנוצר בעיקר מעודף מתח בשריר הסובך באחרית הרגל.

יש כל כך הרבה גורמים למתח בשרירי הסובך שאני לא מתכוון להכנס לכל הפרטים במאמר הזה, אבל כמה דוגמאות: פציעות, עודף מתח משימוש לא נכון, בעיות יציבה שקשורות לכף הרגל, מעבר לעמידה על משטח קשה, הריון ועוד…

כשהולכים לישון בלילה ומורידים את המתח והמטען מהרגליים ע״י העברת הרגליים לשכיבה אופקית, הגוף מזהה שאין עוד לחץ על הרקמה ומתחיל מייד לתקן את הנזק שנעשה במהלך היום. לכן כשקמים בבוקר אחרי לילה של תיקונים ויוצאים לשירותים… מקבלים כאב חזק וצורב, כאב הקריעה של כל שתוקן בלילה… ולכן לוקח שנים לרפא דורבנים כי את רוב התיקון שהגוף עושה … אנחנו קורעים כל בוקר!

אז מה לעשות?  איך יוצאים מזה?

די פשוט למעשה אם תקפידו על כמה חוקים:

כשקמים בבוקר ולפני שדורכים על הרגל הבעייתית צריך לעסות את תחתית הרגל באמצעות גליל או כדור.

מדובר על כמה דקות ספורות של גלגול כף הרגל, בלחץ עדין שמתגבר לאט ללא יותר מ 5 דקות ( הרי צריך ללכת לשירותים…) עיסוי זה מאפשר לגוף לעשות אינטגרציה של התיקון ללא שיופעל על כף הרגל מלוא משקל הגוף.

בכל זאת חלק מהתיקון ילך לאיבוד… אבל לא כמעט כולו!

וכך אתם מתחילים לנצח במאבק הזה. בכל בוקר אתם צוברים יותר מהתיקון האפשרי ולאט מנצחים במערכה.

 דברים נוספים שעוזרים הם: מתיחה של שריר הסובך,

ומה עם המגף? ישנו מגף טיפולי שניתן לאנשים שסובלים מדורבנים.  מטרת המגף היא להשאיר את כף הרגל במקום מתוח כך שהתיקון שהגוף עושה יעשה באורך המקסימלי וכך יקרע פחות בבוקר.  האם זה עובד? לדעתי כן, אם אתם סובלים את המגף טוב אזי התיקון יעשה כשאורך הפלנטר פאשיה הוא מקסימלי.  חשוב כאן גם כן למתוח את תחתית כף הרגל בישיבה ולפני ששמים את מלוא משקל הגוף על הרגל כדי לשמור את מירב התיקון האפשרי לקיצור ההחלמה.

אני טפלתי בהרבה מאוד מקרים של פלנטאר פאשייטיס או דורבנים בהצלחה מרובה ללא התערבות ניתוחית, זריקות או תרופות. אצלי בד״כ לוקח 6 טיפולים וקצת שעורי בית ונפתרת הבעיה לצמיתות.

אם אתם לא בדרגת כאב 8, אני יכול ואשמח לעזור לכם בדרכם לרפואה שלמה בקליניקה שלי בקרית טבעון או בת״א
לפרטים נוספים צרו קשר בטלפון: 0509716888 או שניתן לקבוע תור ONLINE

צרו קשר לקביעת טיפול

דילוג לתוכן